Badanie składu substancji wykonywane jest w celu określenia składników substancji i jej właściwości. Doświadczenia takie przeprowadzane są w akredytowanych laboratoriach. Głównym celem takich badań jest stwierdzenie, czy dany produkt spełnia właściwości wymagane przez przepisy prawne.
Badania składu czy badania biegłości mogą być stosowane do identyfikacji zawartości w produktach spożywczych lub lekach, do określania czystości leków i innych substancji, a nawet do sprawdzania obecności broni biologicznej w materiałach biologicznych.
Kupując towar, chcesz mieć pewność, że jest on wysokiej jakości i bezpieczny w użytkowaniu. Zanim zaczniesz używać jakichkolwiek nowych produktów, powinieneś najpierw przeprowadzić na nich badania jakościowe. Kontrola jakości to złożony proces mający na celu zapewnienie jakości towarów, zanim opuszczą one fabrykę lub sklep. Aby to zrobić, testerzy muszą zrozumieć skład produktu i określić, czy produkt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i jakości. Laboratoria badawcze często wykonują badania w celu określenia zawartości materiałowej towarów poprzez analizę substancji w nich obecnych. Jest to niezbędne zarówno dla osób, które same produkują towary, jak i dla producentów i hurtowników. Ponadto, laboratoria przeprowadzają również testy zgodności, aby sprawdzić, czy określone produkty są zgodne z określonymi przepisami prawnymi. Tego rodzaju badania mogą być wymagane przez prawo lub inne regulacje (normy jakościowe).
Do takich norm należą:
Norma ISO 1133-1:2004 Pobieranie próbek materiałów – Część 1: Procedury pobierania próbek materiałów w postaci stałej.
Norma ISO 1133-2:2004 Pobieranie próbek materiałów – Część 2: Procedury pobierania próbek cieczy
Norma ISO 11734-1:2005 Metoda badania całkowitej zawartości lotnych zasad
Procedura przeprowadzania badania składu substancji składa się z czterech etapów, z których każdy można podzielić na kilka czynności.
Pierwszym etapem jest określenie ilości i rodzaju substancji. Dokonuje się tego za pomocą sprzętu laboratoryjnego, np. wagi, pipety itp. lub poprzez obserwację wzrokową pod mikroskopem.
Drugi etap polega na umieszczeniu danej substancji na specjalnej płytce lub szkiełku, które następnie umieszcza się w urządzeniu przeznaczonym do analizy chemicznej, zwanym spektrofotometrem. Na tym etapie możliwe staje się określenie składu i procentowej zawartości substancji lub jej składników, a także określenie wielkości tych składników względem siebie.
Trzecim etapem jest przygotowanie roztworu przy użyciu specjalnie przygotowanych odczynników, które będą oddziaływać z różnymi pierwiastkami.